COVİD-19 KAPSAMINDA ALDIĞIMIZ TEDBİRLER

Alpcan Öğrenci Yurtları

ALPCAN ÖĞRENCİ YURTLARI

Hedeflerinize giden yolda adımlarınızı Alpcan Öğrenci Yurtları ile atın...
About Image
About Image
About Image

COVİD-19 KAPSAMINDA ALDIĞIMIZ TEDBİRLER

Değerli Velimiz ve Öğrencimiz,

Bildiğiniz üzere dünyanın bazı ülkelerinde Ocak ayı, ülkemizde ise Mart ayı itibariyle Covid-19 gerçeğiyle tanıştık. Bu süreçte doğal olarak hepimiz eski alışkanlıklarımızı bırakmak zorunda kaldık ve “yeni normal” adı verilen bu döneme süratle adapte olmamız gerekti. Yaşanan bütün olumsuzluklara ve kayıplara rağmen hayat bir şekilde devam ediyor. Bu süreçte ortak bilinçle hareket edip, gerekli önlemleri alarak bu virüsün etkisini ve yayılmasını durdurabiliriz. Böylelikle hem kendimizi hem de sevdiklerimizi ve yakınlarımızı koruyabiliriz.

Alpcan olarak bizler gerek T.C. Sağlık Bakanlığı gerek T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı gerekse anlaşma içerisinde bulunduğumuz üniversiteler ile birlikte ilgili tedbir önerilerini/uyarıları ve yönetmelikleri takip ederek, yurt kampüsünü gerekli tüm önlemlerin alınmış olduğu bir yaşam alanı haline getirdik.

Kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmek ve içinizi rahatlatabilmek adına aldığımız önlemleri ve hayata geçirdiğimiz uygulamaları sizinle de şeffaf bir biçimde paylaşmak istedik.

Pandeminin seyri doğrultusunda, bağlı olduğumuz T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tedbirleri kapsamında alınan ve/veya alınacak olan önlem ve tedbirlerde değişikliğe gidilme ihtimalinin olduğunu da hatırlatıp, sizleri aşağıda belirtmiş olduğumuz önlem ve tedbirlere uyma konusunda gerekli özen ve hassasiyeti göstermeye davet ediyoruz.

Temizlik & Dezenfeksiyon Uygulamalarımız

- Yurtlarımızda temizlik ürünü olarak virüse karşı etkili ancak insan sağlığına zararlı olmayan onaylı dezenfeksiyon ürünleri kullanılmaktadır.

- Yurtlarımızda oda temizliği haftada iki kez yapılmaktadır; fakat öğrenci odasına başkasının girmesini istemezse bu hizmeti almayarak odasını kendisi istediği sıklıkta temizleyebilir.

- Öğrencilerimizin odalarındaki çarşaf, pike, yastık kılıfı vb. ürünler kurum tarafından verilmekte olup 60°C ısıda yıkanmaktadır.

- Personelimizin, öğrencimizin ve misafirlerimizin kullandığı maske ve eldiven gibi tüm malzemeler yurt kampüsü içinde belirli noktalarda bulunan medikal atık çöp konteynerlerine atılmaktadır ve uygun koşullarda imha edilmektedir.

- Her öğrenci, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın getirmiş olduğu kurallar gereğince maske takma (kendi maskesini sağlama ve gerekli sıklıkla değiştirme), sosyal mesafesini koruma ve kişisel hijyeninden sorumludur.

- T.C. Sağlık Bakanlığı tedbirleri kapsamında yurdumuzda merkezi havalandırma sistemi kullanılmayacaktır. Tüm ortak alanların kapıları/pencereleri ve odaların pencereleri açılarak tüm alanlar düzenli olarak havalandırılmaktadır.

- Gelen tüm kargolar dezenfekte edilerek kargo odasında bekletilip, bir gün sonra kargo odasından ilgili öğrenci tarafından teslim alınır.

- Servis araçlarımız her kullanımdan önce dezenfekte edilmektedir.

Oda ve Genel Yaşam Alanlarındaki & Acil Durumdaki Uygulamalarımız

- Ortak alanlarımız T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaya sahip kurumlarca ayda bir ULV Cihazları ile dezenfekte edilmektedir. Ayrıca kendi ekibimiz tarafından günlük dezenfektasyon işlemi yapılmaktadır.

- Yurdumuzda personel ve öğrencilerimiz için girişe, turnike geçiş sistemimize entegre edilmiş termal ateş ölçer cihazlarımız konulmuştur. Bu termal ateş ölçer cihazlar ile DSÖ’nün belirlemiş olduğu vücut sıcaklığı kriterini aşan kişilerin turnike geçişine izin verilmemektedir.

- Yurt kampüsümüzün 185 farklı noktasında el dezenfektan istasyonları bulunmaktadır.

- Öğrencilerimizin ortak alanlarda, koridorlarda ve asansörlerde maskesiz dolaşması yasaktır. Asansörlerin kullanımı ise dört öğrenci ile sınırlandırılmıştır.

- Yurda dışarıdan misafir kesinlikle kabul edilmeyecektir.

- Sadece yurda giriş yapma ve oda yerleşimi için aileden bir kişi öğrencisine refakat edebilir.

- Öğrenci dışarıdan yemek siparişi verdiğinde siparişi getiren kişi/kişiler yurda alınmayacak, öğrencinin binanın dışına çıkıp siparişini kendisinin teslim alması gerekecektir.

- Zorunlu haller dışında öğrencilerin oda değişikliğine kesinlikle izin verilmeyecektir.

- Yurt kampüsümüzde tüm ortak alanlarımızda ve odalarımızda gerekli bilgilendirme, uyarı ve yönlendirme afişleri/görselleri konulmuştur. Ortak alanlarımız, İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanımız tarafından gerekli sosyal mesafe kurallarına göre tekrar düzenlenmiştir.

- Alpcan olarak olası bir Covid-19 vakasına hazırlıklı olmak adına yurt kampüsümüzde bulunan her iki blokta birer kat izolasyon odaları olarak ayrılmıştır. Şüpheli kişiler bu bölgede takip altına alınacak ve 14 gün boyunca karantinada kalacaktır. Personelimiz bu bölgeye giriş ve çıkışı koruyucu teçhizatıyla ayrı bir kapıdan yapacak ve karantina süresinde şüpheli kişinin gerekli ihtiyaçları personelimiz tarafından karşılanacaktır.

Personelimizle İlgili Uygulamalarımız

- Tüm personelimiz yetkili kurumlardan hijyen eğitimi almış olup yurt kampüsü içinde uyulması gereken kurallar hakkında da bilgilendirilmiştir.

- Personelimiz ailelerinden birinde veya kendilerinde herhangi bir hastalık belirtisi durumunda işe gelmemeleri konusunda bilgilendirilmiştir.

- Tüm çalışma alanlarımız en az 2 metrelik sosyal mesafeye uygun olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

- Ortak alanlarımızda bulunan çalışma yerlerimizde masa üzerine teması engelleyen pleksi koruma panelleri yerleştirilmiştir.

- Olası bir Covid-19 vakası durumunda nasıl bir karantina uygulamasının olacağı ile ilgili prosedürlerimiz hazırlanmış ve personelimiz bu konuda neler yapacağı konusunda bilgilendirilmiştir.

- Tüm ofis ve ofis malzemeleri günlük olarak dezenfekte edilmektedir.

- Tüm çalışanlarımıza periyodik aralıklarla maske ve eldiven temini sağlanmıştır.

Kayıt Süreciyle İlgili Uygulamalarımız

- Web sitemiz üzerinden Alpcan tanıtım filmimizi izleyebilir ve oda fotoğraflarımızı inceleyebilirsiniz.

- Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek son gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

- Kayıt haftasında yurda gelip kayıt olmak isterseniz de kayıt alanlarımızda gerekli tedbirler alınmış durumdadır.

- Gerek kayıt döneminde gerek yurda giriş döneminde yoğunluğu önlemek adına uygulamaya soktuğumuz online rezervasyon sistemi ile geleceğiniz tarih ve zaman dilimini seçip işlemlerinizi daha sağlıklı bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

- Giriş esnasında Alpcan tarafından öğrencilerimize hijyen kiti (maske, kolonya ve hijyenik mendil) verilecektir.

Sağlıklı günler dileriz.
Saygılarımızla,